Bluemoon'un Sayfası


Bluemoon'dan Yarışlara Buruk Veda

28 Aralık 2008

Ataköy’de start’ının verileceği Kış Kupası 3. ayağı için ekibimiz sabah 8.30’da teknede buluşarak, yapılan hazırlıklardan sonra 9.15’te Kalamış marina’dan ayrıldı. Ataköy Marina’da tekneyi bordalayarak içme suyu alındı. Tekne, Ataköy marina’dan çıkış verdiğinde, start hattının beklenenden çok daha uzakta olduğu görüldü. İlk önce IRCIII , IRC IV IRCV ve destek sınıflarının startı verilecekti. Start’a 10 dakika düdüğü çaldığında henüz start hattına ulaşamayan Digiturk Bluemoon, 3 dakika geç start aldı. Orsa koluyla başlayan yarışta orsa şamandırasına hırsla yaklaşan ekibimiz, balon bastığında daha da hızlanırken havanın kuzeyden tazelemesiyle balonu kullanmakta güçlük çekildi , ve balon indirildi. Sert havada sadece genova ile gidildi. 3 turluk ofsetli tek sosis rotadan beklenenden çok düşük bir performans elde edildi ve sıralamada 5. olduk.

Bütün bir dönem boyunca mümkün olan tüm yarışlara katılan Digiturk Bluemoon, Kış kupası III ile jübilesini yaparak yarış kariyerine bu senelik nokta koydu.

Yarış Ekibi : Can Tunca, Yiğit Güler, Murat Mekikçi, Mert Ulufi, Seda Aksel, Anıl Günaydın, Ayşe Naz Pelen, İlter Yılmazlı

Kış Kupası Devam Ediyor

27 Aralık 2008

Yağmur yağışının olmadığı bu soğuk günde yelken takımımız sabah 9.30’da teknede buluştu. Start hattı Moda Koyu içindeydi. Kalamış Marina’dan çıkan ekibimiz, yarış başlamadan önce balon antremanı yaptı. IRC III , IRC IV , IRC V ve destek sınıfıyla birlikte start aldığı yarış pupa koluyla başladı. Ortalarda start alan ekibimiz, asimetrik balonunun verimsizliği yüzünden ilk şamandıraya varan kadar gerilere düştü. Fakat sonra orsa kolunda iyi bir taktikle rakiplerine yetişti. İkinci turda da benzer performans sergileyen ekip 9. sırada ilk yarışı bitirdi. İkinci yarışta da 6. sırada finish veren Digiturk Bluemoon, genel sıralamada 8. oldu.

Yarış Ekibi : Serhat Bolsu (Dümen), Murat Mekikçi (Başüstü), Zeynep Karakaş (Piyano), Emre Ertan (Ana Yelken), Alper Topaloğlu (Genoa), Hamdi Kitapçı (Cenova)

Yeni Yıl Kupası'nda Balon Sorunu

20 Aralık 2008

IRC III sınıfı için saat 12.10’da verilecek start için Kalamış Marina’daki pontonumuzdan 11.00 civarında çıktık. Start Hattına varıldığında komite yeni gelmiş, şamandıralar atılmamıştı. Rüzgarın yok denecek kadar az olduğunu gören komite, tehir bayrağını toka etti. Sağanak yağmur altında yaklaşık bir saat rüzgar bekledikten sonra hava yüzümüzü güldürdü. Rüzgarın yönü sürekli değiştiğinden havanın oturmasını bekleyen komite 30 dakika içinde hazırlıklarını yaptı ve IRC I ve IRC II sınıfları için start verdi. Bunu takiben IRC III sınıfının startı da verildi. Kendi sınıfında beşinci olarak start alan ekibimiz, ilk turda pupa şamandırasında balonu indirirken yaşadığı sorun yüzünden ikinci turda balonsuz yarışmak zorunda kaldı. Ve yarışı orta-alt sıralarda bitirdi.

Yarış ekibi : Cahit Benel (Taktisyen) , Can Tunca (Dümen) , Arda Cezzar (Ana yelken) , Murat Mekikçi (Başüstü) , Sinan Mutafoğlu (Cenova) , Alper Topaloğlu ( Cenova ) , Emir İzmiroğlu (Piyano)

Ertelenen Kış Kupası Tankerler Arasında Yapıldı

29 Kasım 2008

İlk yarışın olumsuz hava koşulları yüzünden ertelenmesiyle ilk önce ikincisi yapılacak olan, Kış Kupası yat yarışları Ataköy parkurunda gerçekleşti. Havanın değişken ve hafif olması yüzünden sadece tek yarış yapılabildi. Atılan şamandıralar tankerlerin arasında olduğundan dolayı, sadece şamadıraları değil önündeki tankeri de kurtarıp kurtarmayacağını düşünmesi gereken yatlar açısından çok da zevkli geçen bir yarış olduğu söylenemez. Arada yağıp duran yağmur da yarışı olumsuz etkileyen faktörlerdendi. Ortalama bir yarış çıkartan Digiturk Bluemoon ekibimiz ise, IRCIII sınıfında 11 tekne arasından 6. olmayı başardı.

Yarış Ekibi: Arda Cezzar, Yiğit Güler, Murat Mekikçi, Sinan Mutafoğlu, Ali Bulut, Burcu Acar, Can Kılıçbay

TAYK Kupasında İyi Başlangıç

8 Kasım 2008

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından TAYK Kupası yat yarışları Ataköy parkurunda orsa-pupa şamandırası yarışları şeklinde yapıldı. Teknemiz Digiturk Bluemoon’un geçen hafta Fenerbahçe Marina’ya transfer olması nedeniyle bu sefer de ekibimiz tekneyi Ataköy’e götürmek için erken saatlerde teknede buluştu. Sert poyrazın hakim olduğu havada ekibimiz Ataköy’e çabuk ulaştı. Coğrafi rota uygulanan bu yarışta ekibimiz iyi start alarak yarışa iyi başladı. Kınalı ve Burgaz Ada arasında havanın kalmasıyla birlikte yapılan ufak hatalar dolayısıyla geri düştü. Ve yarışı kendi divizyonunda 3. olarak bitirdi.

Yarış Ekibi: Can Tunca, Murat Mekikçi , Seda Aksel, Tamay Kiper, Ceren İskender, Can Kılıçbay

Bluemoon Artık Fenerbahçe Marina'da!

Artık Bluemoon Fenerbahça Marina'da F9 pontonunda. Yeri biraz daha sıkışık olsa da, ulaşım açısından çok büyük rahatlıklar getiren bu değişim yat kursiyerleri ve yarış takımı tarafından sevinçle karşılandı.

Altın Kilit Kupası

25 Ekim 2008

İstanbul Yelken Kulübü trofesinin son yarışı olan Altın Kilit Kupası, 40 teknenin katılımıyla Caddebostan-Adalar parkurunda yapıldı. Sıcaklığın 13-14 derece ve kesintisiz yağmur yağışının olduğu yarışta, bir önceki hafta olduğu gibi üç kez iki turdan oluşan orsa-pupa şamandıra yarışı yapıldı. Bir önceki hafta yaptığı hataları tekrar yapmayan ekibimiz, The Chivas Cup’a oranla daha iyi bir yarış çıkardı.

Yarış Ekibi: Can Tunca, Arda Cezzar, Murat Mekikçi, Sinan Mutafoğlu, Ayşe Naz Pelen, Mert Ulufi, Ali Bulut

Chivas Cup'ta Zorlu Parkur

18 Ekim 2008

Türk Yelken Vakfı tarafından düzenlenen ve Chivas Regal tarafından desteklenen The Chivas Cup, Caddebostan-Adalar arasındaki parkurda 34 teknenin katılımıyla gerçekleşti. Tekneyi Ataköy’den getirecek olan ekibimiz 11.00’de start’ı verilecek olan yarış için sabah 8.45’te Ataköy Marina’dan çıkış verdi. Havanın 11-13 knot arası değiştiği günde üç adet her biri iki turdan oluşan ve dayanıklılık gerektiren orsa-pupa şamandırası yarışlarında ekibmiz IRCIII sınıfında genel sıralamada 6. oldu.

Yarış Ekibi: Can Tunca, Arca Cezzar, Murat Mekikçi, Ayşe Naz Pelen, Anıl Günaydın, Sinan Mutafoğlu


Bluemoon'un Dümeni Onarıldı

Güney yarışında ufak bir aksaklık ile dümeni kırılan Bluemoon, artık eskisinden daha sağlam bir şekilde yeni yarışları ve kursiyerleri bekliyor.

Bluemoon Büyük Yarışa Hazırlanıyor

10 Temmuz 2008

Hafta içinde teknenin halat, fener, harita, pil gibi eksiklerini tamamlayan yarış ekibi perşembe günü tekneye su ve kumanya yükledi. Teknenin önce dışı, sonra içi tamamen temizlendi. Tape drive yelkenler ve balenleri tekneye yüklendi. Kopan balon mandarı tekrar döşendi. Teknenin bantlarının sıyrıldığı yerler tekrar bantlandı. Bandı açılmış bayraklar tekrar takıldı. Teknenin karada duran yiyecek kapları, su hortumu ve temizlik malzemeleri tekneye yüklendi. Demir ve zinciri sancak dolaba alındı. Artık yarışa hazırız.

Atatürk Moda Yarışı'nda Rüzgarsız Hava ve Güneş

6 Temmuz 2008
Startını ilk Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği Moda yarışına IRC III'ten 8 tekne katıldı. Moda önünden başlayan yarışta rüzgar Burgazada önünde tamamen kaldı. Yarış takımımız güneş altında 2 saat bekledi. Hava çıktıktan sonra Su-Sail yarışı 6. bitirdi.

Yarış ekibi: Cahit Benel, Can Tunca, Seda Aksel Doğan Sümer, Hande Yedidal, Hamdi Kitapçı, Kaan Mazlumca

Medya Kupası İptal Oldu

5 Temmuz 2008
Öğlen 12'den öğleden sonra 5'e kadar start alınması beklenen yarışta, start verilmeyince yarış takımımız Ataköy Marina'ya geri döndü.

Adalar Arasında 1917 Nostalji Kupası

29 Haziran 2008
Heybeliada-Büyükada önünden kuzey yönüne oldukça hafif rüzgarlı bir havada başlayan yarışta yatlar Heybeliada ve Burgazada'yı iskelede bıraktıktan sonra Kınalıada'yı sancakta bıraktı. Ekibimiz hafif havada geride kalırken Fenerbahçe'ye orsa çıkışta hava epeyce sertledi.


Fenerbahçe'deki şamandıradan sonra 20-25 havada sert hava balonunu kullanan Su-Sail ekibi hedefi tutturmak için balonla apazı, hatta dar apazı bile zorladı. Rakiplerini bu sayede tek tek geçen Bluemoon'un balonu bir anda suya indi. Balon içeri alındıktan sonra direğin tepesinden mandarın kesildiği görüldü. Ekibimiz bu yarışı kendi sınıfındaki 9 tekne arasından 7. bitirdi.


Yarış ekibimiz: Serhat Bolsu, Yiğit Güler, Arda Cezzar, Alp Ferman, Hande Yedidal

Tekirdağ Boğaziçi Kupası'nda Tatsız Anlar

28 Haziran 2008
Rodos yarışından gece uçağıyla dönen Su-Sail yarış takımı, sabah teknede dinlendikten sonra apar topar yarışa katıldı. Yarış öncesi çenesi çıkan Yiğit Güler hastaneye giderken ekibimiz yarış başlamadan 6 kişi kaldı.

Rodos yarışından oldukça ısınmış dönen ekip Galatasaray adası önünden verilen starttan iyi bir çıkış yaptı. Rüzgarın Karayel estiği yarışta Bluemoon teknesi Akıntı Burnu'nu rahat geçerken, kendisi gibi Beneteau 27.7 First olan Belle de Jour teknesiyle Anadolu Hisarı önünde tramola savaşına girdi. Sürekli atılan tramolalarda Anıl Günaydın dizini sıkıştırarak ters bir hareket yaptı ve kamaraya çekilmek zorunda kaldı. Normal koşullarda 8 kişi katıldığımız yarışa 5 kişi devam etmek zorunda kalan Su-Sail, Beykoz önündeki orsa şamandırasını geç döndü. Balon seyirde Baltalimanı önünde kavançada sorun yaşayan takımımız, ekip sayısının yeterli olmamasından ötürü balonu indirerek yarışı cenova açarak tamamladı.

Sakatlıkların yaşandığı bu yarışı 8 tekne arasından 7. bitirdik.

Yarış Ekibimiz: Can Tunca, Arda Cezzar, Seda Aksel, Mert Ulufi, Hürcan Emre Yılmazer, Anıl Günaydın, Yiğit Güler

Su-Sail Haber Oluyor!

17 Haziran 2008
Rektörümüz Tosun Terzioğlu ve idareden Melek Hanım eşliğinde yapılan Akşam gazetesi röportajı ve NTV Mavi programı çekimleri teknemiz Bluemoon'da, Ataköy Marina'da yapıldı.

Kulüp başkanımız Yiğit Güler, Filo Koordinatörü Arda Cezzar, Eğitim Koordinatörü Seda Aksel ve rektörümüzün katıldığı çekimlerde kulübümüzü, felsefesini, aktivitelerini ve öğrencilere olan katkısını anlattık.

Su-Sail NTV Mavi programını

http://www.ntvmsnbc.com/modules/habervideo/video.asp?CatID=38&VideoSearch=&NewsType=

adresinden izleyebilirsiniz.

Naviga Sadun Boro Kupası'nda Fırtına Patladı

15 Haziran 2008
Hava tahminlerine göre oldukça hafif bir havada tamamlanması beklenen yarışta Su-Sail ekibi ilk defa cenova yelken olarak özel hazırlanmış ve birçok yarış teknesinde bulunan tape-drive yelken kullandı. Starttan IRC I ve IRC II teknelerle birlikte çıkan Bluemoon, yeni yelkeni sayesinde ezeli rakiplerini bir bir geçti.

Burgaz ada önündeki Pide adası orsa şamandırasındanı dönüp, Kınalı ada arkasından geçerken hava aniden patladı. Orsa kolunda tekneyi tartacak ekipten yoksun olmamız sıkıntı yarattı. Camadan vururken vakit kaybederek yarış başındaki avantajımızı yitirdik. Yarışın sosis rota kolunda sert hava yüzünden hiçbir tekne balon yelken açamazken, Digiturk Bluemoon sırasını koruyarak yarışı 61 tekne arasından 38. bitirdi.

Yarış ekibimiz: Serhat Bolsu, Arda Cezzar, Seda Aksel, Mert Ulufi, Murat Mekikçi, Ayşe Naz Pelen

Yat Eğitimi Çıkışlarımız Sona Erdi

1 Haziran 2008
Bugün son yat eğitimimiz yapıldı. Fenerbahçe koyunda 2* eğitimi alan kursiyerlerimiz, eğitimlerinin son parçası olan yatla denize çıkma eğitimlerini teknemiz Bluemoon'da tamamladı.

Tuzla Koyu'nda Tatlı Yelken Yarışı

31 Mayıs 2008
8-10kt rüzgarda başlayan yarışta Bluemoon avantajsız tarafta kaldı ve hızla geriye düştü. Hafif hava için elverişsiz olan Bluemoon orsa kolunda farkı kapatamadı.

Daha sonra rüzgar şiddetlendi. Apaz balon seyrinde Bluemoon rakiplerine yetişti. Son orsa kolunda rüzgar yine hafifleyince yarışı kendi sınıfındaki 8 tekne arasından 6. bitirdi.

Yarış ekibimiz: Cahit Benel, Arda Cezzar, Can Tunca, Anıl Günaydın, Burçin Özdemir, Yalgın Özseçen, Mert Ulufi, Murat Mekikçi

Bosphorus Cup Hava'nın Azizliğine Uğradı

23-25 Mayıs 2008
3 gün sürmesi planlanan Bosphorus Cup'ın sadece Cumartesi günkü boğaz etabı yapılabildi. Rüzgarsızlık nedeniyle Cuma günü start bile verilmezken, pazar günü start verildikten sonra havanın kalması üzerine bütün yarışlar abondone edildi. Pazar günü Caddebostan'a yarış için gelen tekneler, fırsattan istifade Red Bull Flugtag'ı yakından görme şansı elde etti.

Cumartesi günkü boğaz yarışında rota Galatasaray adası önü start, Beykoz şamandırası iskelede, Çırağan Sarayı şamadırası sancakta, Beykoz şamandırası iskelede, Çırağan Sarayı şamandırası sancakta, Galatasaray adası önü finiş.

Havanın orta şiddette Karayel olması ekibimizin akıntıyı geçmesini kolaylaştırdı. Burunlarda zorlanmayan Su-Sail, startta geri düşmenin ve teknenin hafif havada iyi gitmemesinden dolayı yarışı orta-alt sıralarda bitirdi.

Yarış ekibi Cuma günü: Serhat Bolsu, Cahit Benel, Burçin Özdemir, Murat Mekikçi, Orçun Orhan

Yarış ekibi Cumartesi günü: Serhat Bolsu, Arda Cezzar, Can Tunca, Seda Aksel, Anıl Günaydın, Murat Mekikçi, Mert Ulufi

Yarış ekibi Pazar günü: Serhat Bolsu, Arda Cezzar, Can Tunca, Tamay Kiper, Ayşe Naz Pelen, Kaan Mazlumca, Emre Ertan

Rektörümüz Tosun Terzioğlu Bluemoon ile Denize Çıktı

17 Mayıs 2008
Denizde olmaktan büyük keyif aldığını bildiğimiz, okulumuzda da Denizcilik ve Gemiler tarihi üzerine ders veren rektörümüzü Bluemoon'a davet ettik. Hafif havada Ataköy-Yeşilköy civarında bir gezinti yaptıktan sonra tekrar Ataköy Marina'ya dönüldü.

Su-Sail Boğaz Yarışında Akıntılara Meydan Okudu

10 Mayıs 2008
Galatasaray Adası önünden startın verildiği Boğaz Yarışı için teknelerimiz sabah erkenden Fenerbahçe'den ve Ataköy'den ayrıldı. Rotamız Galatasaray Adası önü start, Çırağan Sarayı önü şamandırası sancakta, Beykoz şamandırası iskelede, Anadolu Kavağı finiş. Bluemoon, balon startta akıntının azizliğine uğrayarak fodepar oldu. Tekrar yukarı tırmanıp balonla start alarak Çırağan Sarayı önündeki şamandırayı geç döndü. Bavaria Cruise tipi tekne olan Beyaz Deniz ise balon açmadan Çırağan önüne kolayca geldi.


Bluemoon starttaki talihsizliğini çabucak telafi etti. Boğazın ortasında kuvvetli akıntı olduğu için adeta sahile yapışarak sert poyraza karşı orsa çıkan Su-Sail ekipleri, seri tramolalarıyla boğazın en zor yerlerinden biri olan Arnavutköy'deki Akıntı Burnu'na erken ulaştı.

Akıntı Burnu'na Karadeniz'den aldığı bütün hızla çarpan boğaz akıntısı, burnun önünde 4-6kt hıza ulaşıyor ve burada kuvvetli anaforlar oluşturuyor. Yelkenli bir tekne ile Avrupa kıtasına yakın seyrederek geçmek neredeyse imkansız. Asya kıtasına geçişte akıntıya kapılan tekneler Çengelköy-Galatasaray adası hizasına kadar sürüklenebiliyor. Hatta destek sınıfında katılan teknelerden bir tanesi kontrolü kaybederek Çengelköy'ün de aşağısına kadar sürüklendi. İki tekne de ilk denemesinde başarısız oldu. Beyaz Deniz ekibi gezi tipi tekneyle burayı geçemeyeceğini anladı ve yarışı terkettiğini açıkladı. Bluemoon ise Akıntı Burnu'ndan geniş dereceli orsa ile karşı sahile ulaşmayı başardı. Anadolu Kavağı'na kadar kendi sınıfındaki teknelerle tramola yarışına girerek Boğazı geçen Bluemoon Anadolu Kavağı önünde finiş verdi.

IRC III sınıfında 17 tekne arasından 12. olan Bluemoon ekibi yarış sonrası Deniz Kuvvetleri'nin verdiği kokteyle katıldı. Kokteyl sonrası Anadolu Kavağı'ndan Ataköy'e balonla dönüldü.

Yarış ekibi Bluemoon: Serhat Bolsu, Cahit Benel, Arda Cezzar, Can Tunca, Seda Aksel, Anıl Günaydın, İlter Yılmazlı, Murat Mekikçi

Yarış ekibi Beyaz Deniz: Yiğit Güler, Kerim Gürkan, Mert Ulufi, Mert Eren, Alp Ferman, Nuri Cem Erbak, Doğan Sümer, İlker Dalgıç, Berk Can Köybaşıoğlu

Su-Sail Boğaz Yarışına Hazırlanıyor

9 Mayıs 2008
Müjde! Boğaz yarışına 2 tekne ile katılıyoruz. Su-Sail yarış takımı, Boğaz Yarışı için hafta arası geniş yarış kadrosuyla Ataköy'deki teknemiz Bluemoon ve kulüp üyesi Kerim Gürkan'ın Fenerbahçe'deki Beyaz Deniz isimli teknesiyle antrenman yaptı. Boğaz yarışı rotasının akıntıya karşı sık tramolalı orsa kolundan oluşması nedeniyle 1dk 1 tramola antrenmanı yapıldı. Antrenman boyunca oldukça neşeli görünen ekibimiz, Boğaz yarışı öncesi olumlu sinyaller verdi.

Su-Sail Moda Deniz Kulübü Yarışında 3. Oldu

3 Mayıs 2008
İlk başta IRC III sınıfları için 39 mil olarak belirtilen ve ertesi güne sarkması beklenen yarışın rotası kısaltılarak 17 mile düşürüldü. Yarış rotası Moda start, Fenerbahçe çakarı iskelede, Sivriada iskelede, Yassıada iskelede, Sivriada sancakta, Fenerbahçe çakarı sancakta Moda olarak değiştirildi.

Start esnasında büyük balonunu gurcataya takan Su-Sail ekibi, görece küçük olan sert hava balonunu kullanmak zorunda kaldı. Havanın lodosa dönmesiyle Yassıadaya kadar orsa çıkan ekibimiz, Yassıada arkasında apaz seyirde balonu iyi kullanarak 2. sıraya geçti. Ekibimiz Moda'ya dönüş kolunda küçük balonu yüzünden geriye düşerek yarışı 3. bitirdi.

Yarış ekibi: Serhat Bolsu, Cahit Benel, Arda Cezzar, Seda Aksel, Anıl Günaydın, İlter Yılmazlı, Murat Mekikçi

Bluemoon Onarıldı

27 Nisan 2008
Geçtiğimiz hafta kaza geçiren teknemiz, şimdi eski sağlığına kavuştu. Pazar günü eğitimleri sorunsuz tamamlandı.

Bluemoon Kaza Geçirdi...

19 Nisan 2008
Fahri Kunt Kupası 3. Ayakta IRC 2 Delight teknesi ile çatışan teknemizin iskele tarafında çatlak oluştu, vardevela kırıldı, üst puntel koptu. Protestomuz neticesinde Delight teknesinin teknemizi onarması kararlaştırıldı.

Yeni borda kaplamaları

10 Nisan 2008
Teknemizin bordasındaki Sailing Channel logoları söküldü, bunların yerine ana sponsorumuz Digitürk'ün logoları yerleştirildi. Yine bordaya Su-Sail logoları ve Co-Sponsor Güneş hotel logoları yerleştirildi. buna ek olarak teknenin zehirli boyası da yenilendi. Teknemizin altı gri, dümen palası ve salma ise turuncu oldu. Artık orsada salmayı daha rahat fark edebiliyoruz.

İlgili Galeriler

Bluemoon  
 
Sonraki